Styrelse – Fysioterapeuterna

Styrelse

Kontaktuppgifter och presentation av styrelsen i Distrikt Stockholm

Ordförande, Distriktsrådsledamot 

Alexandra Wittborg 

Kontakt: alexandra_wittborg@hotmail.com

Alex heter jag, är 31 år gammal och bor i Bromma. Jag tog min fysioterapeutexamen i juni 2022 och har sedan dessa arbetat som konsult främst inom särskilt boende för äldre. Jag har varit engagerad i förbundet sedan 2021 och då som vice ordförande i studentsektionen och sedan raka spåret in i distrikt Stockholm från verksamhetsåret 2022. I det fackliga arbetet är jag extra intresserad av psykosocial arbetsmiljö samt övergången från student till yrkesverksam. Tveka inte att höra av dig med dina frågor!

Vise ordförande och regionalt förhandlingsansvarig
Thomas Airio

Arbetsplats: Sachsska barn- och ungdomssjukhuset  

Kontakt:frad.stockholm@fysioterapeuterna.se, eller thomas.airio@regionstockholm.se 

Tel mobil: 070 484 60 52

Jag arbetar på Sachsska barn och ungdomssjukhuset på SÖS sedan 1999. Jag har varit aktiv i Sektionen för Habilitering och pediatrik sedan 2013. Jag tror att det är viktigt att knyta Fysioterapeuternas två ben (det fackliga benet och professionsbenet) närmare varandra. Jag tror att vi har mycket att lära av varandras sätt att leda och utveckla verksamheten för våra medlemmar.

 

Sekreterare

Carolina Eriksson

Arbetsplats: Fysioterapeut/Ergonom inom Företagshälsovård Falck
Kontakt: carolina.eriksson@falcksverige.se


Jag arbetar inom företagshälsovård, och arbetar med att hjälpa individer med belastningsbesvär i muskler och leder. I mitt arbete ingår också att utbilda grupper inom ergonomi och utföra riskbedömningar i förhållande till belastningar på kroppen vid arbete. Jag väljer att engagera mig fackligt då vi är starkare tillsammans, när vi engagerar oss i arbetsmiljö och ersättningsvillkor.

 

Webansvarig och Ledamot
Matheo Johansson 

Kontakt: matheo.johansson@regionstockholm.se

 

Ledamot 

Dennis Brolin 

Kontakt: dennis.brolin@regionstockholm.se

Ledamot 
Lydia Byfält

Kontakt: lydiabyfalt@hotmail.com

Kassör och firmatecknare

Belinda Sarilja 

Arbetsplats: Egen företagare 
E-post: belinda.sarilja4@gmail.com

       

Studentrepresentant
Adjungeras. Kallas till varje möte och deltager i mån av möjlighet.

Företagarrådet 

Karin Josefsson, Magdalena Rosengren och suppleant Anna Marinos. Samtliga från Stockholms Privata Fysioterapeuter.

Valberedning

Vill du eller någon du känner engagera sig i distriktsstyrelsen, hör gärna av dig till valbererdningen inför årsmötet!

Aina Blom, Sammankallande
ainablom@gmail.com

Verksamhetsrevisor

Karin Hammarlid
karin.hammarlid@regionstockholm.se