Monika Fagevik Olsén utsedd till Årets sjukgymnast 2011 – Fysioterapeuterna

2011-09-15 14:01

Sjukgymnastdagarna, Årets fysioterapeut

Monika Fagevik Olsén utsedd till Årets sjukgymnast 2011

Monika Fagevik Olsén utsågs i eftermiddags till Årets sjukgymnast, i samband med ett mingel på Sjukgymnastdagarna.

- Det är oerhört stimulerande att få den här uppskattningen för det arbete jag gör. Jag har ett fantastiskt jobb där jag kan kombinera forskning, klinik, handledning och undervisning. Att dessutom få vara aktiv i Sjukgymnastförbundets sektions- och riktlinjearbete har gett mig möjlighet till utökat samarbete med kolleger i såväl Sverige som internationellt, säger Monika Fagevik Olsén i en kommentar.

Motiveringen:
Monika Fagevik Olsén har framgångsrikt utvecklat sjukgymnastiken inom andning - och cirkulation i Sverige och internationellt.

Utifrån sin tjänst som FOU- koordinator arbetar hon strategiskt med att utveckla forskningen i nära samverkan mellan klinik och universitet. På ett föredömligt sätt har Monika utvecklat ny kunskap och integrerat teori och praktik i väl fungerande vårdprogram.

Monika delar generöst med sig av sin kunskap till studenter, kollegor, patienter och andra yrkesgrupper. Genom sitt stora engagemang, sitt nationella, internationella och interprofessionella arbete har hon på ett avgörande sätt bidragit till professionens utveckling och ställning inom området.

Monika Fagevik Olsén är docent, legitimerad sjukgymnast och FoU-ansvarig över sjukgymnastik och arbetsterapiverksamheten på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg.

Det är Sjukgymnastförbundet som står bakom priset Årets sjukgymnast. Förbundsstyrelsen utser pristagaren och alla medlemmar i förbundet har haft chansen att nominera.

Priset består av äran, ett diplom, blommor och en check på 10 000 kronor.

Senaste nyheterna

Arbetsgivare: Ökat behov i framtiden av sjukgymnaster

2011-12-06 11:56

Behovet av sjukgymnaster kommer att öka de närmsta åren. Det framgår av ScB:s Arbetskraftsbaromet...

Förslag på inskränkningar i remissfriheten i Skåne dras tillbaka

2011-11-22 11:06

Remissfritt

Efter att Sjukgymnastförbundet agerat backar Region Skåne från att införa remisskrav till...

Prognos: Sjukgymnast ett framtidsyrke

2011-11-21 09:21

Sjukgymnast är ett av de yrken där det spås att finnas fler jobb än utbildade om fem år. Det...

Kampanjade på SKL:s kongress

2011-11-10 15:38

Påverkansarbete

Företrädare för Distrikt Östergötland fanns på plats vid entrén till SKL:s kongress i går och...

Pressmeddelande: Remissfrihet till sjukgymnast frigör en miljard

2011-11-08 08:00

Remissfritt