Träff med moderaternas socialpolitiska talesperson – Fysioterapeuterna

2018-02-27 13:04

Påverkansarbete, Rörelselyft

Träff med moderaternas socialpolitiska talesperson

På onsdagen träffade ordförande Stefan Jutterdal och förbundsdirektör Helena Pepa moderaternas socialpolitiska talesperson Camilla Waltersson Grönvall för att prata om vad fysioterapeuter kan bidra med i hälso- och sjukvården.

Behovet av tre rörelselyft för barn och unga, arbetslivet och äldre betonades under mötet.

Barn och unga

  • Stärk elevhälsan – lagstadga om att fysioterapeut/arbetsterapeut/logoped ska finnas med i hälsoteamet i skolan.
  • Stärk teamet på MVC och BVC med fysioterapeut och dietist för att förebygga ohälsa.

Arbetslivet

  • Genomför en behovsstyrd vårdgaranti där patienten får snabb kontakt och bedömning för att sedan träffa den specialist som hen är i behov av och ge professionen mandat att åtgärda det som behövs.
  • Verka för ett hållbart arbetsliv och ge företagshälsovården ett preventivt och rehabiliterande uppdrag samt ställ krav på samordning mellan arbetsplats, företagshälsovård, primärvård och socialförsäkringen.

Äldre

  • MAR, Medicinskt Ansvarig för Rehabilitering, ska finnas i varje kommun.
  • Fallförebyggande arbete för äldre personer - Inom primärvården behöver det finnas fysioterapeuter/arbetsterapeuter som kan göra riskbedömningar preventivt och ge stöd för att minska fallolyckor.

Fysioterapeuterna lyfte också behovet av en förändring och modernisering av Nationella taxan.

Senaste nyheterna

Ny studentstyrelse vald

2018-12-18 12:21

Vid sitt årsmötet valde studentsektionen en ny styrelsen, inklusive en ny ordförande. Till...

Fysioterapeuterna går med i AkademikerAlliansen

2018-12-04 12:00

Kollektivavtal, Påverkansarbete

Förbundsstyrelsen beslutade idag att förbundet ansöker om inträde i AkademikerAlliansen, som är e...

Klart med nationella taxan 2019

2018-11-29 13:47

Företagare

Fysioterapeuterna har slutit en överenskommelse med Sveriges kommuner och landsting (SKL) gälland...

Rådgivning vid marknadsföring

2018-11-20 16:22

Företagare, Medlemsförmån

Nu kan du och ditt företag få hjälp med rådgivning vid marknadsföring. Fysioterapeuterna Service ...

Nominera till Kvalitetspriset 2019

2018-11-05 08:46

Påverkansarbete, Kvalitetspriset

Nu har du chansen att nominera den verksamhet som du tycker ska få Fysioterapeuternas Kvalitetspr...