Uppdaterad 2018-11-29 13:48 Publicerad
2018-10-26 13:37
Företagare, Nationella taxan, Påverkansarbete
Vad händer med nationella taxan?
Under hösten pågår fler olika utredningar och aktiviteter rörande den så kallade nationella taxan. Här har vi samlat informationen.
Departementsskrivelse om modernisering av nationella taxan
Socialdepartementet har kommit med en departementsskrivelse (DS) "Utveckling av verksamheter som bedrivs enligt lagen om läkarvårdsersättning och lagen om ersättning för fysioterapi". Förbundets kansli har skickat in ett remissvar. Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2019.
Läs Fysioterapeuternas remissvar
Förhandlingar med SKL
Fysioterapeuterna tillsammans med Läkarförbundet har under hösten förhandlat med SKL om ersättningsnivåer inom nationella taxan för nästkommande år. Detta är nu klart.
Tilläggsdirektiv utredningen God och nära vård
Socialdepartementet har gett utredaren Anna Nergårdh i uppdrag att enligt direktivet "utreda och föreslå hur läkare och fysioterapeuter som får ersättning enligt lagen om läkarvårdsersättning respektive lagen om ersättning för fysioterapi, ska kunna integreras i den ordinarie primärvården och dess vårdvalsystem samt övrig öppenvård, i samklang med övriga förändringar som sker inom hälso- och sjukvården". Fysioterapeuterna har haft möte med utredaren och vi har fört fram våra budskap. Utredningen ska vara klar i mars 2020 och delredovisas i juni 2019.
Läs Fysioterapeuternas remissvar på delbetänkande två
Debattartikel för spridning
I samband med valet skrev vi tillsammans med Läkarförbundet en debattartikel
på temat: "Patienter drabbas när vårdgivare försvinner" i Dagens Samhälle. Sprid gärna artikeln!
Socialstyrelsens översyn nationella taxan
Socialstyrelsen har i uppdrag att se över den indelning och de ersättningsnivåer som fastställs genom förordningen om läkarvårdsersättning (1994:1121) respektive förordningen (1994:1120) om ersättning för fysioterapi. Enligt Socialstyrelsens regleringsbrev för 2017 ska uppdraget om läkarvårdsersättning och ersättning för fysioterapi redovisas senast den 31 oktober 2018 till Socialdepartementet. Vi har varit referensgrupp och framfört våra synpunkter. Rapporten är klar och går att ta del av via länken nedan.
Läs Socialstyrelsens rapport
Fysioterapeuternas hållning i dessa frågor
Det pågår en hel del aktiviteter där diskussionen om framtidens hälso- och sjukvård och de ersättningssystem som finns analyseras. Förbundets hållning, i alla de möten där vi är representerade, är att vi alltid ser till att få gehör för hur patienterna ska få tillgång till god rehabilitering och de preventiva insatser som de har rätt till och att det ska vara hållbart för våra medlemmar ur arbetsmiljöhänseende och hållbart ekonomiskt i framtiden.
När det kommer till nationella taxan och dess framtid har vi hela tiden lyft fram att systemet behöver moderniseras utifrån ett större behov hos patienterna och nya arbetssätt inom fysioterapin. Förbundet arbetar för en lösning som möjliggör för fysioterapeuter att också i framtiden kunna vara verksamma som småskaliga egenföretagare. Detta kommer vi att fortsätta driva för att nå vår vision: Alla har rätt till ett hälsosamt liv i rörelse!