2019-09-05 06:10
Påverkansarbete, Forskning, Rörelselyft
Fallolyckor i fokus på Internationella Fysioterapins Dag
Den 8 september infaller Internationella Fysioterapins Dag. I år sätter vi fokus på fallolyckor som är ett stort samhällsproblem och som årligen kostar samhället mer än 11 miljarder kronor.
Förbundet har tagit fram faktabladet "Fysioterapi ger resultat: Fall och skörhet" som visar att fysioterapi förebygger fallolyckor, förhindrar och bromsar utvecklandet av skörhet och ökar självständighet.
Upp till 40 procent färre fallolyckor
För äldre som bor i eget boende ger fysisk träning en minskning av fallfrekvensen med upp till 40 procent. Fysisk träning med fokus på förbättrad balans har vetenskapligt stöd för både minskad risk för fall och för minskad risk för frakturer vid fall. Risken för frakturer vid fall minskar med drygt 60 procent.
- Cirka fyra gånger fler dör i fallolyckor än i trafikolyckor. Vi behöver nu tänka annorlunda. Samhället har länge arbetat strategiskt för att minska dödsfallen i trafiken. Från ett brett samhällsperspektiv är det nu dags att satsa offensivt för att minska antalet fallolyckor. Här har fysioterapeuter en nyckelroll att, tillsammans med olika delar av samhället, systematiskt arbeta förebyggande, säger Stefan Jutterdal, förbundsordförande i Fysioterapeuterna i ett pressmeddelande.
Många firar måndagen den 9 september
Eftersom Internationella Fysioterapins Dag i år infaller på en söndag, väljer många att vänta med firandet till måndagen den 9 september.