2022-03-11 14:35
Fysioterapeuterna, Extern arrangör
Invasionen av Ukraina – detta gör World Physiotherapy
World Physiotherapy, världsorganisationen för fysioterapi, tar kraftigt avstånd från invasionen i Ukraina och jobbar nu på olika sätt för att stötta medlemsorganisationen i landet.
World Physiotherapy har publicerat ett uttalande på sin webbplats där de tar avstånd från invasionen och visar sitt stöd till det ukrainska folket Statement about Ukraine | World Physiotherapy. De har även skapat en webbsida där de samlar information om humanitära resurser Humanitarian support in Ukraine | World Physiotherapy.
World Physiotherapy har haft möten med bland andra WHO, WHO Europa, Internationella Röda Korset och FN:s flyktingorgan UNHCR. Fokus för mötena I dagsläget har varit på resurser, utbildning för rehabiliteringspersonal samt översättning av riktlinjer vid behandling av personer i konflikt och katastrofer.
Vidare jobbar World Physiotherapy med WHO Europa och International Society for Prosthetics and Orthotics med att ta fram en strategi för att engagera och distribuera rehabiliteringspersonal där de behövs. Om och när det kan bli aktuellt att involvera volontärer för att hjälpa till på plats kommer World Physiotherapy att ta kontakt med medlemsorganisationer för att få fram personer med rätt kompetens.