Sakkunnig inom utbildning och forskning – Fysioterapeuterna

2023-03-21 15:37

Fysioterapeuterna

Sakkunnig inom utbildning och forskning

Fysioterapeuterna söker nu en sakkunnig inom utbildning och forskning till vårt kansli i Stockholm. Du är legitimerad fysioterapeut med minst doktorsexamen. Som sakkunnig arbetar du strategiskt och operativt med förbundets utbildnings- och forskningspolitik. Tjänsten tillträdes senast den 1 september.

Fysioterapeuterna är ett fack- och professionsförbund i utveckling. Medlemsantalet ökar och samhället efterfrågar alltmer vår uppfattning i hälso- och sjukvårdspolitiska frågor. Vi är det enda förbundet för landets legitimerade fysioterapeuter och den självklara partnern genom hela yrkeslivet. Våra medlemmar är verksamma inom regioner, kommuner, stat, privat sektor och som egna företagare.

Vi arbetar för att stärka våra medlemmar i såväl professionsfrågor som i villkorsfrågor såsom lön, kompetensutveckling, ett hälsosamt arbetsliv och jämställdhet. Vår förbundspolitiska inriktning är att visa att fysioterapeutiska insatser har positiva hälsoeffekter av stor betydelse för såväl enskilda personer som för samhällsekonomin.

Vi söker nu en sakkunnig inom utbildning och forskning till vårt kansli i Stockholm, med tillträde senast den 1 september. På kansliet är vi 16 personer som arbetar och du är varmt välkommen att bli en del i vårt gäng.

Som sakkunnig arbetar du strategiskt och operativt med frågor i förbundets arbete inom utbildnings- och forskningspolitik. Du arbetar tätt tillsammans med andra personer på förbundets kansli, med förbundsstyrelsen och med förtroendevalda och medlemmar i vår organisation. Du har också kontakter med externa parter och beslutsfattare samt deltar i utredningar inom kunskapsområdet. En ytterligare del är att vara redaktör för avdelningen Forskning pågår i tidningen Fysioterapi.

För att trivas i rollen behöver du kunna ta egna initiativ och kunna arbeta på egen hand samtidigt som du kan bidra med dina kompetenser i samarbeten med andra.

Kvalifikationer:

  • Leg fysioterapeut med minst doktorsexamen
  • Erfarenhet av att verka i en politiskt styrd organisation eller statlig förvaltning
  • Erfarenhet av att driva verksamhetsutveckling.
  • Mycket god förmåga att uttrycka dig i svenska och engelska språket, både muntligt och i skrift
  • Facklig erfarenhet är meriterande.

Det är önskvärt att du:

  • Har erfarenhet av utredningsarbete
  • Har erfarenhet av att bedöma kvalitet i texter och att skriva själv
  • Har god kännedom om utbildningsväsendet.

Kontakt:
Helena Pepa, förbundsdirektör
Tel 070 – 334 04 84 eller helena.pepa@fysioterapeuterna.se

Charlotte Chruzander, hälso- och sjukvårdsstrateg
Tel 070 – 928 61 07 eller charlotte.chruzander@fysioterapeuterna.se

Therese Barrington, facklig representant, Akademikerföreningen
Tel 070 -  928 61 06 eller therese.barrington@fysioterapeuterna

Ansökan:
Görs via e-post till helena.pepa@fysioterapeuterna.se  och ska vara oss tillhanda senast den 2 maj 2023.

Övrigt:
Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Senaste nyheterna

Årets fysioterapeut 2023 - och de nominerade är...

2023-06-09 15:19

Fysioterapeuterna, Årets fysioterapeut

Nu har juryn för Årets fysioterapeut utsett tre kandidater till utmärkelsen, utifrån inkomna...

Debatt: Småföretagare i vården behöver en ny ersättningsmodell

2023-05-23 10:14

Fysioterapeuterna, Nationella taxan, Debattartikel

Regeringen behöver skyndsamt lägga fram förslag om en ny modell för att vara säker på att behålla...

En ny, tydlig och trygg modell för ersättning till småföretagare i vården behövs

2023-05-15 08:00

Fysioterapeuterna, Företagare, Nationella taxan

Mellan 40–60 procent av all fysioterapi i primärvården utförs av företagare. Ändå är ersättningss...

Nytt pensionsavtal för anställda inom staten

2023-05-09 15:26

Fysioterapeuterna, Saco, Pension

Den första januari 2024 träder ett nytt pensionsavtal för statlig sektor i kraft. Målsättningen ä...

Personuppgifter och onlinetjänster

2023-05-05 11:17

Fysioterapeuterna, Företagare

Hur ska man som tänka när det gäller användande av gratistjänster som exempelvis Google forms för...