Årsmöte
Välkomna på årsmöte! Föreläsare Sophie Albertsson Lundström, specialistfysioterapeut inom obstetrik, gynekologi och urologi
Välkomna på årsmöte!
När: 6 februari
Plats: Regionhuset i Luleå, konferenslokal "Åkerbäret"
Digitalt deltagande är möjligt för de som önskar.
Tidplan och innehåll:
Vi bjuder på kaffe och smörgås från klockan 14:30.
Föreläsning 15:00-16:00 av Sophie Albertsson Lundström
Sophie Albertsson Lundström är specialistfysioterapeut inom obstetrik, gynekologi och urologi och arbetar i huvudsak med bäckenbottenproblematik och relaterade funktionsbesvär hos patienter i olika livsfaser, oavsett kön. Föreläsningen ger en praktisk inblick i OGU-fysioterapi och belyser vad alla fysioterapeuter kan ha med sig i mötet med patienter, oavsett verksamhetsområde, inom detta ofta osynliggjorda område.
Efter föreläsningen så kommer representant Helene Eriksson från förbundsstyrelsen att delta via länk och berätta om deras arbete, ca 15 minuter. Därefter öppnar vi årsmötet.
Efter årsmötet så har vi bokat bord på restaurang Ego, för de som vill följa med ut och äta middag. Den kostnaden står man för själv.
Anmälan görs till norrbotten@fysioterapeuterna.se.
Ange om ni vill delta fysiskt eller digitalt, samt eventuella allergier.
Hoppas vi ses!