Hoppa till huvudinnehåll Fysioterapeuterna logotype Sök Logga in Bli medlem

Cecilia Winberg. Foto: Ulf Huett.

Viktigt steg med nationell strategi för rehabilitering och habilitering

Publicerad: 2026-09-10 12:29

Regeringen har beslutat om en nationell strategi för rehabilitering och habilitering som gäller 2026–2030. Fysioterapeuterna är positiva till strategin, som kommer kunna bidra till en ökad status för rehabilitering, habilitering och hjälpmedel i Sverige, vilket är mycket viktigt – både ur ett patientperspektiv och ett professionsperspektiv.

Strategin syftar till att bidra till att personer får sina behov av rehabilitering och habilitering tillgodosedda samt att vården bedrivs säkert och med god kvalitet. Den nationella strategin ska bidra till en mer jämlik och effektiv rehabilitering och habilitering inom hälso- och sjukvården och användning av åtgärden hjälpmedel i hela landet.

 Fysioterapeuterna är mycket positiva till den nya strategin som kan förstärka ställningen för rehabiliterande och habiliterande insatser.

­­— När rehabiliterande insatser kommer in tidigare i vårdförloppet skapas bättre förutsättningar för en sammanhållen och effektiv vård. Det ger framför allt ett bättre resultat för patienterna, men också bättre förutsättningar för oss yrkesverksamma att använda vår kunskap på bästa sätt, säger Cecilia Winberg, förbundsordförande för Fysioterapeuterna.

Fysioterapeuterna hade gärna sett att strategin även omfattat en nationell samlad samordning till exempel genom ett nationellt kunskapscentrum.

— Vi vill se ett nationellt kunskapscentrum som leds av en CRO - Chief Rehabilitation Officer. Strategin behöver också kompletteras med en tydlig plan för att tillräckligt många ska utbildas inom kunskapsområdet – redan idag är det brist på fysioterapeuter och andra yrkeskategorier som arbetar med rehabilitering och habilitering, säger Cecilia Winberg.

I Socialstyrelsens förslag fanns ett övergripande mål om att utveckla och stärka forskning inom strategins områden. Detta saknas i regeringens strategi.

— Även här hade vi hoppats på mer från regeringens sida. Forskningen är grunden för all kunskapsutveckling inom området och behöver lyftas på ett tydligare sätt, säger Cecilia Winberg.

Strategin har tagits fram av Socialstyrelsen och presenterades våren 2026. Fysioterapeuterna har deltagit i arbetet med i framtagandet. Regeringen ger nu Socialstyrelsen i uppdrag att bidra till genomförandet av strategin genom att följa upp åtgärder och resultat inom ramen för strategins mål och sprida information om strategin till berörda aktörer. I uppdraget ingår att ta fram och genomföra insatser som kopplar till de fokusområden och mål som framgår av strategin.

Fysioterapeuterna gläder sig åt de viktiga steg framåt som strategin innebär och står till Socialstyrelsens förfogande i det fortsatta arbetet med genomförandet av strategin.

Läs strategin på regeringens webbplats.

Fysioterapeuterna Påverkansarbete Nyhet Rehabilitering Hjälpmedel